Instrumenty zamiast broni!

Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy polski misjonarz brat Benedykt Pączka OFMCap przebywający w Republice Środkowoafrykańskiej ogłosił w regionalnej rozgłośni radiowej, że otwiera przy klasztorze Ojców Kapucynów w Bouar szkołę muzyczną. Brat Benedykt od dwóch lat przebywał już wówczas w Afryce  i zdążył się zorientować, że tamtejsza ludność jest obdarzona ponadprzeciętnym poczuciem rytmu i muzykalnością. W całym kraju nie było natomiast ani jednej szkoły, w której młodzież mogłaby rozwijać swoje talenty. Po radiowym zaproszeniu zgłosiło się 300 dzieci chcących rozpocząć muzyczną edukację. Tymczasowo za klasy szkolne zaczęły służyć sale klasztorne i kaplica, szybko jednak stało się jasne, że trzeba rozpocząć planowanie budowy szkoły z prawdziwego zdarzenia, w której w przyszłości dzieci będą mogły się profesjonalnie kształcić. 

 

Obecni pracownicy Fundacji AKEDA od samego początku, wtedy jeszcze prywatnie, wspierali pomysł brata Benedykta. Rozpoczęły się pierwsze zbiórki środków na budowę szkoły, ludzie zaczęli przekazywać pierwsze instrumenty dla młodzieży w Afryce. Tak powstał projekt “Instrumenty zamiast broni”. Ucząc gry, chcieliśmy pokazać dzieciom, że istnieje inny lepszy świat – bez przemocy i  strachu. W końcu udało się kupić odpowiedni teren pod budowę szkoły, postawiliśmy mur i…

Stało się jasne, że trzeba powołać instytucję, która wszystkie te oddolne inicjatywy połączy w jedno. W maju 2020 roku powstała więc Fundacja AKEDA i od tego czasu prowadzi ona w Polsce projekt African Music School (AMS), zaś na miejscu w RŚA rozwój projektu nadal nadzoruje nieoceniony, pełen entuzjazmu i pasji brat Benedykt. Dziś, dzięki setkom Darczyńców, AMS to rozpędzona maszyna, która pozwala młodzieży afrykańskiej wyrwać się ze środowisk, nakłaniających młodych ludzi do przyłączania się do grup rebelianckich i daje im szansę na lepsze życie.

W ciągu dwóch lat, dzięki naszym Darczyńcom, osiągnęliśmy bardzo wiele. Mury szkoły rosną w górę każdego dnia, a struktura segmentowa budynku pozwala na oddawanie poszczególnych sal do użytku jedna po drugiej, w miarę pozyskiwania środków. Obecnie w użyciu jest już 5 klas na parterze oraz 2 na pierwszym piętrze. Zalane zostały wszystkie stropy, przygotowane są schody na 2 piętro, gotowe jest też małe pomieszczenie pod agregat prądotwórczy. Prąd do funkcjonowania szkoły dostarczany jest  z paneli słonecznych oraz z agregatu. Wkrótce zostaną wstawione wszystkie okna, w przygotowywaniu są prace związane z pokryciem dachu i instalacją kanalizacji.

W szkole funkcjonują obecnie: 

  • klasa gitary basowej, 
  • klasa gitary elektrycznej, 
  • klasa perkusji, 
  • klasa saksofonu, 
  • 2 klasy fortepianu,
  • studio nagrań.

Na budowie odbywają się cały czas regularne lekcje, a nawet koncerty.

Wszystkie szczegóły na temat tego, co dzieje się w African Music School są dostępne na stronie internetowej projektu:

https://www.africanmusicschool.com/pl/

Zapraszamy również na facebookowy profil AMS:

https://www.facebook.com/AfricanMusicSchool

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.