African Music School

Instrumenty zamiast broni!

Wszystko zaczęło się, kiedy w 2015 roku polski misjonarz, brat Benedykt Pączka, ogłosił w regionalnej rozgłośni radiowej, że otwiera przy klasztorze szkołę muzyczną. Brat Benedykt od dwóch lat przebywał już wówczas w Rep. Środkowoafrykańskiej i zdążył się zorientować, że tamtejsza ludność jest obdarzona nieprzeciętnym poczuciem rytmu i muzykalnością. Dowiedział się też, że w całym kraju nie ma ani jednej szkoły, gdzie można by uczyć młodzież muzyki. Po radiowym zaproszeniu zgłosiło się 300 dzieci chętnych zaczynać swoją muzyczną edukację. Szybko stało się jasne, że potrzeba rozpocząć planowanie projektu budynku, w którym w przyszłości dzieci będą mogły się kształcić. Tymczasem, za klasy zaczęły służyć sale klasztorne i kaplica.

Pracownicy fundacji AKEDA od samego początku wspierali pomysł brata Benedykta. Rozpoczęły się pierwsze zbiórki środków na budowę szkoły, ludzie przekazali pierwsze instrumenty dla młodzieży w Afryce. Tak powstał projekt “Instrumenty zamiast broni”. Ucząc gry, chcemy pokazywać dzieciom, że istnieje inny świat – bez przemocy, strachu i lęku. W końcu udało się kupić odpowiedni teren pod budowę szkoły , postawiliśmy mur i…

Stało się jasne, że trzeba powołać fundację, która wszystkie te oddolne inicjatywy połączy w jedno. Tak, w maju 2020 roku powstała Fundacja AKEDA. Od tego czasu fundacja prowadzi w Polsce projekt African Music School a na miejscu w RŚA rozwój projektu nadzoruje brat Benedykt. Dziś, dzięki setkom Darczyńców, AMS to rozpędzona maszyna, która zabiera młodzież afrykańską daleko od strach i lęku lub tych środowisk, które nakłaniają młodych ludzi do przyłączania się do grup rebelianckich. Na placu budowy mamy już 3 klasy w stanie surowym, wykopaliśmy studnię i pracujemy nad dalszymi etapami rozwoju naszego przedsięwzięcia.

Na budowie odbywają się już lekcje, a nawet koncerty.

Wszystkie szczegóły na temat tego, co dzieje się w African Music School są dostępne na stronie internetowej projektu:

https://www.africanmusicschool.com/pl/

Zapraszamy również na profil Facebook AMS:

https://www.facebook.com/AfricanMusicSchool