Fraternia “Pojednanie”

Kilku braci zakonnych, w tym dobrze znany w świecie ikonografii br. Marcin Świąder OFMCAP, rozpoczęło w 2021 roku nową formę swojego życia zakonnego. Wspólnie postanowili wyjść do ludzi, aby przybliżać nam nauczanie Jezusa. Bracia chcą docierać do ludzi poprzez organizowanie spotkań ze sztuką, głównie ikonografią. Inspiracją do założenia Wędrownej Wspólnoty Misyjnej San Damiano jest historia św. Franciszka z Asyżu, który usłyszawszy wezwanie od Boga zaczął odbudowywać kościół. Najpierw zrozumiał to wezwanie bardzo konkretnie i zabrał się za odnowienie kaplicy w San Damiano. Dopiero potem odsłaniać się przed nim zaczęła również wielkość tego wezwania.

Bracia ze wspólnoty San Damiano również chcą odnowić kościół poprzez stworzenie mocnej więzi między wiernymi a Bogiem. Powstanie nowej relacji ma być możliwe dzięki sztuce. Na warsztatach przybliżających sztukę pisania ikon, uczestnicy będą mogli odnaleźć swoje indywidualne drogi łączące ich ze Stwórcą.

Jak sami Bracia piszą w swoim Statucie:

“[…] Wspólnota San Damiano ma charakter misyjny, a jej szczególnym sposobem przepowiadania Ewangelii jest sztuka, zwłaszcza ikonografia z całą opartą na Tradycji mistagogią,  która integralnie, progresywnie i całościowo może stawać się formą wtajemniczenia w chrześcijaństwo i przekazu depozytu wiary.”

Fundacja AKEDA włączyła się w działania nowopowstałej wspólnoty, aby pomagać braciom w ich misji. Fundacja prowadzi działania mające na celu m.in. zbiórki środków na rzecz wsparcia braci w ich “wędrownej misji”.

Wszystkich chętnych do włączenia się w działania braci zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy. Każda osoba, która zechce pomóc wspólnocie San Damiano, znajdzie u nas miejsce dla siebie.